Bezpłatne badania w kierunku diagnostyki raka jajnika.

W tym roku dzięki wsparciu Centrum Badań DNA Laboratorium Genetyki Medycznej w Poznaniu, organizacja dysponować będzie 150. kuponami na bezpłatne testy genetyczne w kierunku mutacji genu BRCA1, które przeznaczy na akcje specjalne w kobiecych magazynach i portalach internetowych.

Badanie można wykonać indywidualnie w domu- pobranie materiału genetycznego- wymaz z policzka i wysłanie próbki na koszt odbiorcy do laboratorium lub dzięki wsparciu naszego wieloletniego Partnera Centrum Medycznego POLMED w Centrach Medycznych POLMED w dniach 13-15.11, 20-22.11 oraz 27-29.11.2017r.

Kupony zamieszczone będą:
– w miesięczniku Świat zdrowia – wydanie październik
– w miesięczniku O czym lekarze Ci nie powiedzą wydanie październik
– na Fanpage’u O czym lekarze Ci nie powiedzą
– na portalu www.radioklinika.pl
– na portalu www.ohme.pl
– na Fanpage’u Kwiat Kobiecości

Kto powinien się poddać badaniom genetycznym na mutacje genu BRCA1?  

Mutacja genu BRCA1 jest mutacją dziedziczną, dlatego w grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety, w których rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na raka jajników i piersi u kobiet oraz raka jelita grubego, prostaty lub raka sutka u męskich przodków. Należy przy tym pamiętać, że obecność mutacji genu nie zawsze musi skutkować chorobą nowotworową.

Kto powinien zrobić test?

Test wykrywający zmutowany gen BRCA1 powinna zrobić każda kobieta po 25. roku życia, u której w rodzinie wystąpił nawet jeden przypadek raka piersi lub jajnika. Warto wykonać go także wtedy, gdy takich osób nie było. Wadliwy gen BRCA można bowiem odziedziczyć zarówno po matce i babce – również ze strony ojca, który, sam nie chorując na raka piersi, pośredniczy w przekazywaniu wadliwego materiału genetycznego. Na testy powinny zdecydować się kobiety, które:

·        w rodzinie miały przypadki nowotworów złośliwych

·        w rodzinie miały przypadki zachorowalności na raka piersi lub jajników przed 50. rokiem życia

·        stosują antykoncepcję

·        mają jakiekolwiek zmiany w piersiach

Źródło

Instrukcja pobierania wymazu

Regulaminy konkursów

Świat zdrowia

Miesięcznik O czym lekarze Ci nie powiedzą

Fanpage O czym lekarze Ci nie powiedzą

Radioklinka.pl

Ohme.pl

Fanpage Kwiat Kobiecości