Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały wykonywanej cytologii. W ramach tego projektu darmową cytologię co 12 miesięcy mogą wykonać również kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące określone grupy leków czy też zakażone wirusem HPV, a konkretnie jego typami wysokiego ryzyka). Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym (lub gabinecie położnej POZ, która ma uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych), który posiada kontrakt z NFZ. Do ginekologa lub położnej nie jest wymagane skierowanie.

Pamiętajcie, że cytologia jest badaniem krótkim, bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym a jej wykonanie może uratować Wam życie! Statystyki wykrywalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce są nadal alarmujące. Pomóż nam to zmienić – pomyśl też o swojej mamie, siostrze, babci, cioci czy przyjaciółce! Dane NFZ pokazują, że do 1 stycznia 2021 roku z darmowych badań skorzystało tylko około 14% Polek, które kwalifikują się do programu.

Zadbaj o siebie i swoje zdrowie – już dzisiaj zapisz się na cytologię!

W linku poniżej znajdziecie wyszukiwarkę gabinetów, w których wykonacie bezpłatną cytologię w ramach programu profilaktyki NFZ!
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne