Terapia onkologiczna wiąże się ze stresem odczuwanym zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Jej konsekwencje zależą najczęściej od stosowanego leczenia, jednak medyczny język, jakim posługują się lekarze, którzy udzielają odpowiedzi na nurtujące pytania, może potęgować strach i zagubienie. W trakcie i po leczeniu onkologicznym zmienia się wrażliwość narządów płciowych. Objawem tego jest uczucie suchości, pieczenie czy podrażnienie, dlatego higiena okolic intymnych w tym okresie może być utrudniona i niekomfortowa. Podpowiemy, czym jest to spowodowane i w jaki sposób możesz zadbać o higienę intymną, aby poprawić jakość funkcjonowania i poczuć się lepiej.

Dlaczego możesz odczuwać dyskomfort?

Niezależnie od stosowanej terapii onkologicznej możesz doświadczać niepożądanych skutków ubocznych. Przy chemioterapii jest to związane z niespecyficznym mechanizmem działania leków przeciwnowotworowych. Niszczą one komórki nowotworowe jednocześnie krótkotrwale lub na stałe uszkadzając zdrowe komórki narządów np. jajników. Ich czynności wydzielnicze zostają zmniejszone, a zmniejszony poziom estrogenów, czyli hormonów odpowiadających m.in. za ukrwienie ścian pochwy utrudnia wytworzenie się naturalnej wydzieliny. Dodatkowo niektóre ze stosowanych leków podrażniają wszystkie błony śluzowe organizmu, łącznie z tkanką wyściełającą pochwę. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że zarówno w trakcie, jak i po terapii onkologicznej możesz odczuwać suchość i podrażnienie okolic intymnych, ze względu na brak odpowiedniego naturalnego nawilżenia. A w niektórych przypadkach borykać się z infekcją intymną, ponieważ naturalna wydzielina pochwy ma kwaśne pH, które stanowi barierę dla rozwoju drobnoustrojów.

Jak możesz zadbać o higienę intymną w trakcie i po terapii?

Zmiany, które wywołuje leczenie onkologiczne są często nieuniknione, jednak nie oznacza to, że nie ma rozwiązań, które przyniosą Ci ulgę w tym szczególnym okresie. Kluczowym elementem staje się właściwa higiena i pielęgnacja okolic intymnych, która przy użyciu odpowiednich preparatów złagodzi objawy, jednocześnie tworząc odpowiednie warunki do naturalnej regeneracji i tworzenia bariery ochronnej przed rozwojem drobnoustrojów. Szukając odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na jego skład. Nie powinien zawierać mydła, konserwantów i barwników, które mogą działać drażniąco na okolice intymne. Dobrym rozwiązaniem jest używanie do mycia delikatnych emulsji zawierających w swoim składzie drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy. Oprócz działania myjącego działają one silnie nawilżająco, zmniejszając dyskomfort spowodowany suchością okolic intymnych. Przykładem preparatu z delikatnym składem jest Mucovagin fizjoemulsja, który dzięki obecności drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego wspiera procesy prawidłowej odnowy okolic intymnych, działając nawilżająco i regeneracyjnie. Dzięki obecności pantenolu i alatoniny fizjoemulsja łagodzi podrażnienia, a zawarty w niej kwas mlekowy utrzymuje właściwe pH, odbudowuje i przywraca równowagę naturalnego mikrobiomu skóry miejsc intymnych. Kwas mlekowy tworzy swoistą barierę ochronną, która zabezpiecza przed pojawieniem się infekcji. Stosowanie delikatnych fizjoemulsji w tym szczególnym okresie sprawi, że poczujesz ulgę i przyczyni się do lepszego funkcjonowania na co dzień. Zasługujesz na komfort w trakcie i po terapii onkologicznej.

Literatura

  • Chemio– i radioterapia a suchość pochwy – wskazanie roli kwasu hialuronowego. M. Szul, A. Drosdzol-Cop, K. Zięba, G. Wąsowski, I. Czech, Forum Położnictwa i Ginekologii nr 51, Kwiecień 2020,
  • Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej. Poradnik dla kobiet i ich partnerów. American Cancer Society, Zakład Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
  • Mucovagin. Zasługujesz na komfort podczas terapii onkologicznej. Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Agnieszka Ewa Maździarz.