Serdecznie zapraszamy Panie- matki, córki, kobiety, szczególnie te po 25 roku życia, na bardzo ważne badanie w profilaktyce raka szyjki macicy jakim jest badanie łączone: cytologia płynna (LBC) z badaniem DNA HPV (liczba miejsc ograniczona)

Czekamy na Was w BADABUSIE 26 MAJA (PIĄTEK) w godz. 11:00-19:00 przy Galeria Słoneczna

Aby odebrać voucher na bezpłatne badanie wystarczy:

 • Pobrać słoneczną aplikację:
  Sklep Play: https://bit.ly/3K8q8UU
  Apple Store: https://apple.co/3QQ6IX8
  lub wejść na sloneczna.app
 • Zarejestrować pierwszy paragon w appce.
 • Odebrać voucher w punkcie obsługi akcji zlokalizowanym w strefie eventowej (wejście od ul. Struga)

  UWAGA!
  W przypadku wyniku cytologii w grupie 3. i 4. Pacjentki Badabusa z dnia 26 maja będą miały możliwość skorzystania z dedykowanej ścieżki kontaktu z indywidualnym Opiekunem Pacjenta w Radomskim Centrum Onkologii. Rolą Indywidualnego Opiekuna Pacjenta jest wsparcie w koordynacji i umówieniu terminów niezbędnych w dalszym procesie konsultacji oraz badań diagnostycznych.

O BADANIU 

Cytologia płynna LBC + HPV może wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale także obecność wirusa HPV.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus przekazywany jest w czasie stosunku seksualnego, a czasami nawet w wyniku intymnego kontaktu skóry wokół narządów płciowych partnerów.
Ryzyko zakażenia wirusem HPV dotyczy każdej aktywnej seksualnie kobiety!

Wirusy HPV dzielą się na szczepy niskoonkogenne i wysokoonkogenne. To właśnie ten drugi rodzaj stanowi szczególne zagrożenie. Wśród wirusów wysokoonkogennych wyróżnia się następujące podtypy wirusa – np. 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67. Podtypy charakteryzujące się niską onkogennością nie pozostają jednak obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą wywoływać rozwój brodawek płciowych czy kłykcin kończystych.

Zakażenie wirusem HPV może być groźne dla zdrowia, dlatego problemu nie powinno się bagatelizować. Wykonanie cytologii LBC oraz jednoczesnego badania w kierunku HPV to rozwiązanie, które pozwala na kompleksową profilaktykę raka szyjki macicy. Próbki do przeprowadzenia badania pobierane są podczas tego samego badania. Bardzo ważne jest, aby cytologię wykonywać regularnie, aby umożliwić wczesne rozpoznanie i ewentualne włączenie odpowiedniego leczenia.