Już po raz trzeci objęliśmy patronatem kampanię społeczno-edukacyjną „W kobiecym interesie”. Tegoroczna edycja kampanii przebiega pod hasłem „Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”.

Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet.

Inspiracją do zorganizowania 3. edycji kampanii były wyniki badań zrealizowanych przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2021 roku, z których wynika, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa, a liczba ta urosła od zeszłego roku o 26 proc. – co oznacza, że mniej niż połowa tj. tylko 45 proc. Polek robi regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. Ponad Połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (np. USG dopochwowe, cytologia, test na HPV). Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

Bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz badanie USG i cytologia wraz z testem HPV realizowane będą w weekendy czerwcowe i lipcowe w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskimi podkarpackim:

  • województwo warmińsko-mazurskie – Olsztynek (26/06), Iława (27/06), Ostróda (03/07)
  • województwo podlaskie – Łomża (04/07), Zambrów (10/07), Bielsk Podlaski (11/07)
  • województwo lubelskie – Kraśnik (17/07), Świdnik (18/07)
  • województwo podkarpackie – Tarnobrzeg (24/07), Mielec (25/07)

 

Mapa miejsc, które odwiedzi mobilny gabinet ginekologiczny podczas akcji „Strach ma wielki oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie” oraz wiele innych przydatnych informacji znajduje się pod linkiem: www.wkobiecyminteresie.pl