W czwartek 14.09.2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury  „Mazury Garbate” w Olecku odbyło się kolejne już spotkanie w ramach projektu „Młoda i Zdrowa”.

Uczestnikami była młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego. W spotkaniu udział wzięli również: dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki i psycholodzy. Łączna liczba wszystkich przybyłych to 220 osób z czego ponad połowę stanowili mężczyźni.

„Kobiety są wyjątkowe. Musimy być trochę egoistkami, żeby móc dawać siebie dla innych. Dlatego musimy chodzić systematycznie do ginekologa, żeby dbać o swoje zdrowie, bo jesteśmy ważne. Jesteśmy wyjątkowe i bardzo potrzebne dla naszych bliskichJ” – mówi Ida Karpińska.

Spotkania z młodzieżą w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy to już tradycja kontynuowana od 2009 r.

Część merytoryczną spotkania poprowadziła ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości: prezes Ida Karpińska oraz położna Paulina Nowicka. Prowadzącą spotkania była Halina Kasicka ze Starostwa Powiatowego w Olecku.

„Zazwyczaj w domach nie rozmawia się z chłopcami na temat badań kobiet, dlatego też ponad połowa uczestników spotkania to płeć męska. To oni odgrywają tu bardzo ważną rolę, ponieważ w przyszłości będą partnerami, mężami, będą w związkach i ważne jest, żeby wspierali swoje drugie połówki, ale też swoje matki, ciotki, babcie i mieli tę wiedzę o wirusie HPV. Wirus HPV też jest niebezpieczny dla nich.” – mówi Halina Kasicka

Informacje dotyczące raka szyjki macicy, wirusa HPV oraz profilaktyki zostały przekazane językiem zrozumiałym dla młodzieży. Widoczne było, że młode pokolenie chłonęło tę wiedzę i zderzyło się z tym trudnym, lecz bardzo ważnym tematem po raz pierwszy. Istotne jest, żebyśmy wszyscy dbali o swoje zdrowie tak, jak dbamy o inne elementy swojego życia takie jak np. uroda, rozrywka itp.

Spotkanie zakończyło się losowaniem upominków dla uczestników oraz wspólnym selfie z Panią PrezesJ Było miło i bardzo chętnie wrócimy do Was za rok!