6 czerwca 2017 roku ponad 80 uczennic Zespołu Szkół w Cewicach wzięło udział w spotkaniu edukacyjnym  w ramach ogólnopolskiego projektu “Młoda i Zdrowa” 2016 pod hasłem “Piękno i Zdrowie na 100%”.

Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie świadomości dziewczynek na temat zagrożeń jakie niesie  zakażenie wirusem HPV, wyrobienie w nich nawyku corocznego odwiedzania lekarza ginekologa i wykonywania badania cytologicznego. Obecna podczas spotkania położna Agata Gontarek udzieliła dziewczętom najważniejszych informacji na temat dbania o higienę intymną, opowiedziała o wirusie HPV, badaniach ginekologicznych i jak przygotować się do cytologii.

Dodatkowo uczestniczki spotkania obejrzały dwa filmy edukacyjne. Jeden dotyczący wirusa HPV a drugi to historie trzech kobiet, które zetknęły się z rakiem szyjki macicy. Film był niezwykle wzruszający i prowokujący do przemyśleń.

Jego uzupełnieniem stała się opowieść Idy Karpińskiej pomysłodawczyni akcji i prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, która dziesięć lata temu stoczyła walkę z rakiem szyjki macicy. Opowiadała o swoich przeżyciach związanych z tą chorobą oraz podkreślała jak ważne są badania profilaktyczne. Jej życie uratowała w porę zrobiona cytologia. Ta opowieść była pełna emocji i wzruszeń.

Spotkania Młoda i Zdrowa odbywają się dzięki partnerowi akcji marce Bella, która przekazała wyedukowanym dziewczętom upominki.

„Cieszymy się, że dzięki marce Bella kolejna grupa młodzieży w Polsce zdobyła nowe, cenne informacje, które wyrobią w nich nawyk regularnych wizyt u ginekologa” – dodała Ida Karpińska Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.