– Właściwie dopiero podczas dzisiejszego spotkania dowiem się wszystkiego, co powinnam wiedzieć i z pewnością zacznę dbać o swoje zdrowie i regularnie się badać. Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne dla dziewczyn w moim wieku i młodszych – powiedziała 17-letnia Ola, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego, do którego przyjechał Kwiat Kobiecości.

Ola przyznała, że nie była jeszcze u ginekologa.

Dlatego powstał program „Młoda i Zdrowa” i przeznaczony jest dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym i licealnym. To podczas spotkania z Idą Karpińską młode kobiety dowiadują się czym jest wirus HPV, rak szyjki macicy, jak ważne są badania cytologiczne i regularne wizyty u lekarza ginekologa. W Elblągu towarzyszyła Idzie położna Agata Gontarek, która wyjaśnia problemy związane z nowotworem od strony medycznej.

Wszystkie dziewczęta, które rozpoczęły współżycie lub ukończyły 15. rok życia powinny zaprzyjaźnić się z lekarzem ginekologiem i regularnie odbywać takie wizyty. Kwiat Kobiecości rekomenduje wykonane cytologii raz w roku. – Stadiów raka szyjki macicy jest kilka i dopiero w ostatnim z nich nie ma odwrotu. Wczesne wykrycie choroby daje bardzo duże szanse na wyleczenie – dodaje Agata Gontarek. Dlatego tak ważna jest akcja „Młoda i Zdrowa” i profilaktyka.

Wzruszone dziewczęta zachwycone były niespodziankami od marki Bella na zakończenie spotkania.