W poniedziałkowy słoneczny poranek w Publicznym Gimnazjum w Stawigudach, odbyła się kolejna z akcji “Młoda i Zdrowa” 2016 pod hasłem “Piękno i Zdrowie na 100%”. Organizatorem spotkania była Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, realizator Kampanii Społecznych Piękna bo Zdrowa i Diagnostyka jajnika.

Szeroko omawianym tematem na spotkaniu były zagadnienia dotyczące konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych oraz dbanie o higienę intymną. Podczas prelekcji został wyemitowany film o trzech kobietach, które zmagały się z rakiem szyjki macicy. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób można zarazić się wirusem HPV, który jest głównym sprawcą raka szyjki macicy. Głównym założeniem spotkań jest nakłonienie młodzieży do poruszania tematów dotyczących profilaktyki ginekologicznej w gronie swoich bliskich – zarówno koleżanek i kolegów, oraz w gronie swojej rodziny.

Program edukacyjny „Młoda i Zdrowa” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne dotyczące szeroko rozumianej dziedziny  ginekologicznej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz liceów w całej Polsce. Spotkania mają charakter cykliczny, odbywają się w szkołach poprzez organizowanie spotkań ze specjalistami z dziedziny profilaktyki zdrowotnej.

Na zakończenie spotkania dziewczęta otrzymały ulotki zawierające najistotniejsze informacje dotyczące raka szyjki macicy  i raka jajnika.  Dziewczęta zostały również obdarowane upominkami przygotowanymi przez partnera akcji markę Bella.