Początek nowego roku…ten czas symbolicznie uznajemy za dobry moment do zmian, wprowadzenia zdrowych nawyków czy zadbania o rzeczy i zainteresowania, na które do tej pory nie miałyśmy czasu.

Będę się zdrowo odżywiać, więcej ćwiczyć, przestanę się ciągle krytykować, nauczę się nowego języka obcego, ograniczę spożycie cukru, będę więcej czasu spędzać z książką niż telefonem – takie sformułowania znajdziemy dziennikach i kalendarzach. Powiedzmy sobie szczerze, każda z nas  przynajmniej raz w swoim życiu robiła taką magiczną listę postanowień. Spod kobiecego pióra wychodzą różne wersje – te bardziej humorystyczne, poważne czy motywujące. Rekordzistki potrafią mieć ich nawet kilkadziesiąt!

Nikt nie ma wątpliwości, że rok 2020 na długo zapisze się w naszej pamięci. Pandemia, trudne wyzwania codzienności, zagrożenie chorobą i lęk o najbliższych, w końcu problemy z dostępem do badań w kryzysowych momentach epidemii. Solidarność z kobietami walczącymi o swoje prawa na ulicach polskich miast, zamknięcie w domach i zdalna nauka naszych dzieci połączona z organizacją pracy w domu. Każda kobieta doświadczyła przez ten czas feerii emocji i uczuć.

Warto jednak pozytywnie podsumować mijające 12 miesięcy i z uśmiechem wejść w kolejny, jak podpowiada nam kobieca intuicja, lepszy 2021. Pandemii COVID-19 nie da się na razie powstrzymać, ale dzięki właściwej profilaktyce można uniknąć innego zagrożenia dla zdrowia – nowotworów narządów rodnych. Koniecznie do swoich postanowień noworocznych dopisz badania kontrolne u ginekologa (cytologia, USG dopochwowe), do tego USG piersi (lub mammografia) i baczne obserwowanie sygnałów, które daje Ci Twój organizm.

Codziennie w Polsce 10 kobiet słyszy diagnozę – rak szyjki macicy. Pamiętaj, że to choroba, której można zapobiec a wcześnie wykryta jest prawie w 100% wyleczalna. Zadbaj o siebie i badaj się regularnie, bo przed Tobą jeszcze wspaniały czas! Cytologia to kilka minut, które mogą uratować Twoje życie.

Twoje zdrowie to priorytet w 2021!