Warsztaty są autorskim projektem założycielki serwisu NieplodniRazem.pl Sylwii Bentkowskiej, która wygrała walkę z niepłodnością. Spotkania zostały powołane w celu zwiększania świadomości kobiet na temat dostępnych rozwiązań i sposobów leczenia wśród osób starających się o dziecko, ale także pozamedycznego wsparcia niepłodnych.

Obudź w sobie życie – ale po co?

Niepłodność to choroba społeczna – według statystyk w Polsce 1 na 5 par ma problem z poczęciem dziecka. Wiąże się ona nie tylko z długim leczeniem, ale także wielkim obciążeniem psychicznym. Rozpoznanie niepłodności wywołuje poziom stresu, którego nasilenie porównywalne jest zdaniem psychiatrów ze stresem związanym z zawałem serca czy nowotworem. Niepłodni żyją z uczuciem osamotnienia, wstydu i niezrozumienia ze strony innych.

– Niepłodność to nie tylko brak dziecka i często bolesne, długie leczenie. To choroba, która infekuje całe życie – rodzinne, zawodowe, towarzyskie. Ona gasi kobiety, które po wielu latach starań same są już bez życia – mówi Sylwia Bentkowska, pomysłodawczyni i organizatorka spotkań dla kobiet niepłodnych „Obudź w sobie życie”, redaktor naczelna serwisu Nieplodnirazem.pl.

I dodaje, że ideą spotkań jest przede wszystkim potrzeba bycia RAZEM, ale także potrzeba oswojenia tematu niepłodności i sprawienie, by kobiety poczuły, że nie są z tym problemem pozostawione same sobie oraz że dotyka ona kobiet w różnym wieku oraz o różnym statusie społecznym czy materialnym.

– Kluczem do zamkniętego świata niepłodnych kobiet jest moja droga, którą sama przeszłam, walcząc o dziecko. Wiem, co mogą czuć takie kobiety, wiem jakie wsparcie może im pomóc w staraniach o dziecko. Choć nie jestem lekarzem, to doskonale wiem, czego niepłodna kobieta oczekuje od specjalistów i właśnie dlatego na nasze spotkania zapraszam tylko najlepszych ekspertów w tej dziedzinie, którzy potrafią nie tylko w parciu o swoją fachową wiedzę pomóc kobietom z różnymi przyczynami niepłodności, ale także – a może przede wszystkim – patrzą na niepłodną kobietę nie jak na numerek rejestracyjny i chcą poświęcić jej więcej czasu niż ten potrzebny na wypisanie recepty – mówi Bentkowska.

Spotkania „Obudź w sobie życie” dają możliwość skonfrontowania się z tym, czego boimy się najbardziej. Dzięki temu to, co staje się bardziej wiadome, przestaje być już takie straszne. Kolejnym, pozytywnym aspektem wzięcia w nich udziału jest to, że dają możliwość uświadomienia sobie, że „sytuacja staraniowa” nie dotyczy tylko jednej pary, a jest ich zdecydowanie więcej. Na spotkaniu można więc poznać osoby, które przeżywają to samo, mają te same pytania i te same wątpliwości – mówi z kolei psychiatra i psychoterapeuta Maja Polikowska-Herman ze Sztuka Terapii AMICI.

Niepłodność to choroba – BEZPŁATNE KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI

Podczas spotkań Obudź w sobie życie uczestniczki mają okazję bezpłatnie skonsultować swój przypadek z lekarzami różnych specjalizacji: ginekologami, andrologami, urologami, embriologami czy psychiatrami. Przyczyn ich niepłodności jest bardzo wiele – począwszy od zaburzeń hormonalnych, a skończywszy na anatomicznych wadach narządów rodnych.

Najczęstsze przyczyny niepłodności, z którymi borykają się nasi pacjenci to niepłodność męska, czyli słaba jakość i mała ilość plemników. Kobiety najczęściej mają zaś problem z poczęciem albo utrzymaniem ciąży z powodu endometriozy lub PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. Proces leczenia niepłodności jest czasochłonny i pochłania nawet kilkanaście miesięcy – nie wszystkie pary są tego świadome. Podczas bezpłatnych konsultacji w ramach spotkań Obudź w sobie życie na spokojnie można wytłumaczyć pacjentce, na czym to leczenie będzie polegało, rozwiać jej obawy, a nawet ustalić z jakimi wynikami badań powinna do nas przyjść na pierwszą wizytę, by nieco przyspieszyć ten proces leczenia – mówi lek. med. Marek Kilijańczyk, specjalista ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Warszawie.

I dodaje, że do kliniki coraz częściej zgłaszają się pacjenci przed 30-tym rokiem życia, którzy mają problem z poczęciem albo chcą profilaktycznie sprawdzić, czy w przyszłości nie będą mieli kłopotu z zajściem w ciążę.  – Często jest to związane ze zwiększoną świadomością dotyczącą płodności, co nas bardzo cieszy i potwierdza, że spotkania takie jak Obudź w sobie życie mają olbrzymie znaczenie. Kobiety uczestniczące w takim spotkaniu często przekazują tę wiedzę swoim koleżankom albo kobietom w rodzinie – w ten sposób ta świadomość istnienia niepłodności jako choroby zdecydowanie się zwiększa – mówi specjalista z InviMed.

Oprócz medycznego wsparcia, kobiety biorące udział w spotkaniach, uczestniczą także w praktycznych sesjach z coachami i psychologami niepłodności, a także biorą udział w zajęciach praktycznych z dietetykami oraz fizjoterapeutami.

Obudź w sobie życie – wyjątkowe spotkanie dla wyjątkowych kobiet

Obudź w sobie życie to spotkania, które skierowane są do wszystkich kobiet starających się bezskutecznie o dziecko – bez ograniczeń wieku i bez względu na etap leczenia.

– Podczas poprzednich edycji gościliśmy zarówno kobiety, które są dopiero na początku swej drogi leczenia niepłodności, jak i takie, które mają za sobą po kilka, a nawet kilkanaście lat walki z chorobą. Wszystkie jednak łączy jeden cel: pragnienie dziecka, ale także potrzeba zrozumienia i wsparcia – tak merytorycznego, jak i emocjonalnego – mówi Sylwia Bentkowska.

– Warsztaty, spotkania i grupy wsparcia są przez pacjentów bardzo cenione – przede wszystkim za możliwość spotykania się w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze w gronie osób doświadczających podobnych trudności. Możliwość słuchania i dzielenia się przeżyciami z osobami w podobnej sytuacji zapewnia pacjentom możliwość wspierania się na drodze starań o dziecko, którego często brak im w codziennym życiu. Takie spotkania zapewniają dodatkowo także solidną wiedzę, dostarczaną przez wielu profesjonalistów, którzy chętnie odpowiadają na pytania pacjentów i są dla nich wiarygodnym źródłem informacji. Pacjenci podkreślają także, że w dobie rozpowszechnienia porad internetowych, które często wprowadzają ich w stan zamieszania i niepewności, bezpośredni kontakt ze specjalistami jest tym bardziej cenny, staje się szansą na rozwianie wątpliwości i upewnienie, że wybrana droga postępowania jest słuszna – mówi Dorota Gawlikowska, psycholożka z kliniki InviMed w Warszawie.

Obudź w sobie życie – spotkanie inne niż inne

Każde spotkanie przygotowywane jest specjalnie pod kątem potrzeb kobiet, które zgłosiły swój udział za pomocą formularza znajdującego się na stronie Nieplodnirazem.pl. Zawarte w nim pytania uczestniczek do poszczególnych specjalistów oraz opis problemu związanego z niepłodnością pozwalają organizatorom dopasować program spotkania do potrzeb kobiet – bez względu na etap starań, na którym się znalazły. Małe, maksymalnie 10-osobowe grupy, w których odbywają się poszczególne panele, zapewniają wszystkim kobietom poczucie intymności i komfortu psychicznego oraz możliwość indywidualnej konsultacji i rozmowy.

Spotkania odbywają się w przyjaznych i kameralnych przestrzeniach dalekich od wystroju kliniki czy przychodni. – Zależy nam, by wszystkie uczestniczki spędziły taki dzień w poczuciu niezmarnowanego czasu i wyszły od nas nie tylko z mnóstwem nowej wiedzy na temat leczenia niepłodności, ale także z poczuciem, że uczestniczyły w czymś, co było przygotowane specjalnie dla nich, a nie było kolejną sztampą – mówi naczelna Nieplodnirazem.pl

Obudź w sobie życie – KIEDY?

III edycja spotkań odbędzie się w 7 października w Warszawie, 14 października w Gdyni oraz 28 października w Katowicach. Kolejne spotkania zaplanowane są na 2018 rok. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a zgłoszenia można robić za pomocą formularza na stronie Nieplodnirazem.pl. Każda uczestniczka otrzymuje mailowe potwierdzenie udziału. W spotkaniu może wziąć udział 40 kobiet.

Głównym partnerem merytorycznym spotkań Obudź w sobie życie jest Klinika Leczenia Niepłodności InviMed.

Patronat medialny objęli:

Tylko ZdrowieShapeTatento.plKarolinapiotrowska.pl – @mamaseksuologTwójCoachSekskomunikacja.plTowsrodku.plKwiat KobiecościSztuka Terapi AMICI

Sponsorami upominków dla uczestniczek są:

BiolavenVianek – polski z naturyZOOM FotografiaSylveco