Najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennym typem wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Zidentyfikowano 200 typów HPV chorobotwórczych, wśród których typ 16 i18 należą do grupy o wysokim ryzyku onkogennym i odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy.

Najwięcej zakażeń HPV obserwuje się wśród osób młodych, rozpoczynających życie płciowe, ponieważ wirus przenoszony jest drogą płciową. Wirus HPV jest wszędobylski i bardzo powszechny, w związku z czym nawet 80% kobiet i mężczyzn na całym świecie, może zostać zakażonych wirusem HPV.

O szczepionce
Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn.

Co dają szczepienia?
Szczepienia pozwalają na uniknięcie zakażenia wirusem HPV i co za tym idzie, obniżają znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szacuje się, że zaszczepienie całej populacji kobiet mogłoby zredukować zachorowalność na raka szyjki macicy aż o 90%.

Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) rekomendują podanie szczepionki dziewczynkom w wieku 9 – 14 lat, w dwóch dawkach w odstępach 6-miesięcznych.

Od 2021 roku, szczepienia będą finansowane z budżetu państwa w ramach profilaktyki nowotworów. Nie będą obowiązkowe, ale będą bezpłatne – dla wszystkich dziewczynek od 9 roku życia.