Współżycie przy leczeniu onkologicznym jest tematem tabu wśród pacjentów. Dbanie o jakość życia w tym szczególnym okresie zwykle dotyczy sfery psychicznej i fizycznej, a problemy życia intymnego są często bagatelizowane. Pamiętaj jednak, że zasługujesz na komfort przy terapii onkologicznej, również w sferze seksualnej. Zobacz, jak sobie pomóc, aby ponownie cieszyć się z bliskości z partnerem.

Jakie zmiany wywołuje terapia onkologiczna?

Terapia onkologiczna wywołuje szereg zmian, które oddziałują na każdy obszar codziennego funkcjonowania. Pojawia się rozdrażnienie, uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju oraz trudności ze snem. Skutki uboczne, które występują niezależnie od metody terapii, wpływają także na okolice intymne. Kobietom dokucza pieczenie i swędzenie okolic intymnych, uczucie suchości pochwy,
a nawet ból przy codziennym funkcjonowaniu.

Jak leczenie onkologiczne wpływa na współżycie?

Całkowite wznowienie aktywności seksualnej z pewnością wywołuje pewne obawy, ponieważ zależy nie tylko od dobrego samopoczucia fizycznego, ale też psycho-emocjonalnego. Brak odpowiedniej edukacji i wsparcia od strony lekarzy w tym zakresie sprawia, że możesz czuć, że twoje problemy związane z życiem seksualnym są bagatelizowane. U pacjentek leczonych onkologicznie, myśli skupiają się przede wszystkim wokół leczenia, co negatywnie wpływa na poczucie atrakcyjności, kobiecości czy odczuwanie pożądania. Warto mieć świadomość, że współżycie przy leczeniu onkologicznym może wyglądać inaczej niż wcześniej, ale to nie znaczy, że należy z niego rezygnować. Niezależnie od wieku czy stanu zdrowia masz prawo do zaspokajania swoich potrzeb seksualnych. Szczególnie ważna jest jednak otwartość partnerów na nową sytuację i wspólne poszukiwanie form bliskości, które będą satysfakcjonujące dla obydwu stron.

Jak zadbać o przyjemność współżycia w trakcie i po leczeniu?

Aby zatroszczyć się o przyjemność z życia seksualnego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy i okolic intymnych.  Najlepiej sprawdzają się preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, o właściwościach nawilżających i lubrykujących (poślizgowych) jak również wspomagających regenerację błony śluzowej pochwy i okolic intymnych. Przykładem takiego preparatu jest Mucovagin żel, który nie zawiera hormonów, parabenów, olejków, wyciągów roślinnych ani środków zapachowych, które mogłyby podrażniać miejsca intymne. Dzięki obecności drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego Mucovagin żel zapewnia optymalne nawilżenie, wspiera odnowę błony śluzowej pochwy, dzięki czemu ułatwia kontakty intymne. Regularne stosowanie produktów z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje życie intymne, ale poprawi komfort codziennego funkcjonowania.