Brachyterapia jest rodzajem radioterapii – czyli jedną z metod leczenia nowotworów. Polega na napromieniowaniu tkanek nowotworowych. Metoda ta jest bardzo często stosowana w przypadku nowotworów gruczołu krokowego (prostata) i nowotworów narządów rodnych kobiecych.

Izotop umieszcza się bezpośrednio w guzie lub w jego sąsiedztwie, co daje większą skuteczność, niż zwykła radioterapia. Napromienianie wysokimi dawkami w kilku „frakcjach” leczenia zwiększa szansę chorego na zniszczenie komórek raka.

Jak wygląda zabieg?

Brachyterapia kiedyś była dla kobiet koszmarnym doświadczeniem – pacjentki umieszczano w zamkniętym pomieszczeniu, izolowanym od otoczenia, na 4 a nawet 5 dni. Konieczny był bezruch, żeby aplikator z cezem lub radem nie przesunął się i nie wyrządził krzywdy. Na szczęście te czasy są już za nami. Dzisiejsza brachyterapia to zabieg maksymalnie 15 minutowy, bezbolesny!

Zabieg wykonywany jest na czczo, na bloku operacyjnym w krótkiej narkozie. Nałożony jest cewnik oraz wkłucie do żyły. Sam zabieg polega na założeniu sondy do macicy oraz tamponu w celu unieruchomienia układu w pochwie. Po wybudzeniu wykonywany jest rentgen lub tomografia komputerowa, potrzebne do zaplanowania leczenia. Napromienianie prowadzi się przy użyciu Irydu – w tym czasie personel medyczny stale monitoruje to, co się dzieje z chorą – za pośrednictwem głośnika i kamery w bunkrze. Po napromienianiu usuwane są aplikatory. U kilku procent pacjentek zdarza się krwawienie po zabiegu.

Najczęściej przeprowadzane są 4 zabiegi, z tygodniową przerwą każdy.

Jak się przygotować do zabiegu?

Dzień przed zabiegiem do szpitala należy przybyć na czczo. Pobierana jest krew, robione jest EKG. Zwyczajowo hospitalizacja, związana z brachyterapią, trwa dwa dni. Na ten czas trzeba mieć ze sobą:

  • dowód tożsamości,
  • komplet sztućców, szklankę / kubek, talerzyk,
  • przybory toaletowe (ręcznik, mydło, gąbka, przybory do mycia zębów, grzebień),
  • szlafrok, piżamę / koszulę nocną,
  • kapcie / klapki pod prysznic,
  • leki, które przyjmujemy na stałe.

Wieczorem wykonuje się 1, 2 wlewki doodbytnicze, w celu oczyszczenia jelita przed zabiegiem.

Źródło: Zakład Brachyterapii Centrum Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie,