Rak szyjki macicy w ciąży dotyka jedna na 1200 do 2200 kobiet. W środowisku medycznym nie jest to powszechny problem, więc niestety jeżeli chodzi o zdobycie literatury fachowej na temat leczenia raka szyjki macicy u kobiet ciężarnych pojawia się duży problem.

Kobiety ciężarne, chore na raka szyjki macicy potrzebują odpowiedniej opieki. Zadają sobie mnóstwo nurtujących ich pytań i czekają, aż ktoś pomoże mi w odpowiedzi na choć część z nich. Np. Czy mam kontynuować ciążę czy ją przerwać? Co robić? Gdzie się udać? Jak mam sobie z tym poradzić? Na pewno nie trzeba się załamywać tylko udać się do specjalistów.

Ale nam się udało. Korzystając z „Leczenia raka szyjki macicy w ciąży” opracowaliśmy materiały przeznaczony dla grupy kobiet ciężarnych chorych na raka szyjki macicy. Oto parę odpowiedzi na dręczące kobiety ciężarne pytania. Mamy nadzieję, że pomogą one zdobyć potrzebne informacje do dalszego działania i walki.

1. Jestem w ciąży, wykryto u mnie raka szyjki macicy i co dalej?

Na pewno nie należy od razu wpadać w panikę. Trzeba pamiętać, że ciąża nie wpływa na rozwój raka, nie predysponuje do jego powstania, ani przed nim nie chroni. Nie powinien więc być zaskoczeniem fakt, że nowo­twory złośliwe najczęściej spotykane w czasie ciąży są podobne do występu­jących poza ciążą u kobiet
w tej samej grupie wiekowej.

2. Czemu niektóre kobiety dopiero w ciąży dowiadują się o chorobie?

Prawda jest taka, że młode kobiety z reguły są zdrowe, wiele z nich nie przeprowadza badań kontrolnych do momentu zajścia w ciążę i konieczności opieki prenatal­nej. Z tego powodu ciąża okazuje się idealną okazją
do wykonania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki. Ciąża może maskować niektóre z czę­stych objawów raka szyjki, takie jak krwawienia z dróg rodnych, upławy i ból, ponieważ mogą one być fałszy­wie interpretowane jako nieswoiste zmiany związane z ciążą.  Z tego powo­du obecność raka szyjki u wielu ciężar­nych podejrzewa się dopiero po otrzy­maniu nieprawidłowego wyniku rozmazu cytologicznego pobranego podczas pierwszej wizyty.

Pamiętajmy!!!
Rak szyjki macicy jest wyleczalny pod warunkiem wczesnego wykrycia i podjęcia prawidłowej terapii.


3. Nieprawidłowy wynik cytologii i co dalej?

Poniższa tabela prezentującą postępowanie po badaniu cytologicznym.

5. Mam nowotwór, co z ciążą? Do jakiego lekarza mam się zgłosić, kto mnie będzie leczył?

W momencie gdy zostanie już rozpoznany nowotwór leczenie prowadzi zespół w skład, którego wchodzi:

  • lekarz ginekolog-onkolog;
  • specjalista medycyny matczyno-płodowej;
  • neonatolog;
  • histopatolog;
  • anestezjolog.


6. Jak się leczyć?

Należy pamiętać, że leczenie nowotworu zależy od jego stopnia zaawansowania oraz stanu ogólnego zdrowia matki, wieku ciążowego i twojej opinii na temat zakończenia ciąży lub jej kontynuacji. Lekarz prowadzący oraz pac jętka podejmują decyzję o sposobie leczenia.

Gdy wykryto raka z mikroinwazją mniejszą niż 3 mm -stopień Ial, bez zajęcia węzłów chłonnych, może on być poddany obserwacji do momentu porodu. A sposób ukończenia ciąży zależy już od lekarzy i stanu ogólnym w jakim będzie się znajdowała kobieta ciężarna.

W momencie gdy wykryto raka inwazyjnego stopnia Ib – IIa rozważane jest podjęcie decyzji o ukończeniu ciąży po przez cięcie cesarskie. Ponieważ opisano implantację komórek nowotworowych w tkankach krocza i miejscu jego nacięcia. Teoretyczne jest również rozsianie komórek nowotworowych drogą naczyń chłonnych podczas porodu drogą pochwową.

Z reguły jeśli ciąża kobiety chorej na raka szyjki macicy trwa mniej niż 20 tygodni doradza się natychmiastowe rozpoczęcie leczenia co wiąże się niestety z koniecznością rozwiązania ciąży. Gdy wiek ciążowy jest większy niż 20 tygodni proponuje się opóźnienie rozpoczęcia leczenia, o ile guz nie szerzy się poza szyjkę.

Na opóźnienie leczenia może zdecydować się kobieta ciężarna będąca w każdym stopniu rozwoju raka.

Jej decyzja musi być świadoma i dobrze przemyślana. Powinna zostać poinformowana o wszystkich możliwościach i o komplikacjach wynikających z podjętej decyzji. Lekarz prowadzący dołoży wszelkich starań aby dziecko osiągnęło odpowiednią dojrzałość płuc by mógł zostać wykonany zabieg cesarskiego cięcia.

Opracowane na podstawie artykułu pochodzącego z czasopisma:
Ginekologia po Dyplomie, artykuł: Leczenie raka szyjki macicy w czasie ciąży, Lipiec 2000, tom 2, nr 4 (8)