Wczesne wykrycie raka szyjki macicy oraz stanów przedrakowych jest, jak dotąd, najskuteczniejszą strategią walki z tym nowotworem.

Regularne wykonywanie badań cytologicznych przynosi doskonałe rezultaty, ale w przypadkach, gdy wynik badania jest nieczytelny lub niejednoznaczny, co dość często jednak się zdarza, niezbędne jest uzupełnienie diagnostyki np. specjalistycznym testem.

Infekcja onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HR-HPV) może, choć nie musi (!), powodować raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych. W zależności od grupy wiekowej, ponad 20% kobiet jest zarażonych tego typu wirusem, jednak tylko u części z nich powstają istotne zmiany dysplastyczne lub nawet nowotwór. W pozostałych przypadkach wirus HPV jest przez organizm całkowicie eliminowany i nie pozostawia żadnych negatywnych skutków zdrowotnych.

Rak szyjki macicy jest chorobą, którą można skutecznie leczyć pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zostaną podjęte działania terapeutyczne.

Co to jest tzw. test p16/ki-67?

Jest testem do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Poprzez specjalne zabarwienie komórek pozwala zlokalizować takie, w których normalny (zdrowy) cykl komórkowy został już zaburzony, a zmiany nie zawsze można zaobserwować wykonując rutynowe badanie cytologiczne. Pomaga też w weryfikacji przypadków, gdy preparat jest nieczytelny lub trudno go jednoznacznie ocenić ( w nomenklaturze medycznej określane jako ASCUS lub LSIL). Wyższość testu p16 w stosunku do znanych dotychczas testów polega na tym, że „alarmuje” nas jedynie wtedy, gdy wystąpi już stan chorobowy, a nie w sytuacjach, gdy w organizmie obecny jest (być może w danym momencie niegroźny dla nas) wirus HPV.

W jaki sposób test p16/ki-67 wykrywa nowotwór?

Test test p16/ki-67 zabarwia na określony kolor nieprawidłowo zmienione komórki. Każda komórka, która zaczyna „chorować”, produkuje niekontrolowanie  białko p16 i właśnie ono jest tzw. biomarkerem, który test wykrywa. Dodatkową zaletą dostępnej obecnie najnowszej wersji testu jest obecność drugiego biomarkera o nazwie Ki-67, czyli białka proliferacji komórkowej (mnożenia się komórek). Jego zastosowanie pozwala na uzyska nie maksymalnej czułości testu.

Badanie można wykonać w Laboratorium ROVERS:

nr tel. 22 737 11 95 ,e-mail: laboratorium@rovers.pl