Szczepienia wciąż budzą wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Poniżej znajdują się najczęściej zadawana pytania, dotyczące tego tematu.
1. W jakim wieku najlepiej zaszczepić się przeciw onkogennym typom wirusa HPV?
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje populacyjne szczepienie dziewczynek w wieku 11-12 lat, uznając za wskazane również w wieku 13-18 lat, czyli zanim dojdzie do kontaktu z wirusem. Wskazuje też na korzyści wynikające ze szczepienia dla kobiet do 55 roku życia, pozostawiając decyzję o szczepieniu w gestii kobiet i lekarzy.
2. Czy powinno się szczepić mężczyzn i chłopców?
Nasza Organizacja rekomenduje również szczepienia mężczyzn i chłopców, ponieważ mogą się zakażać HPV, a następnie przenosić wirusa na swoje partnerki.
3. Czy szczepienie jest całkowicie bezpieczne?
Wszystkie szczepionki, muszą przejść dokładne badania kliniczne i monitoring, zanim zostaną zatwierdzone do stosowania. Szczepionki te są ogólnie dobrze tolerowane. Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, mogą wystąpić działania uboczne takie jak zaczerwienienie, obrzęk lub niewielki ból w miejscu podania. Najczęściej dolegliwości te szybko ustępują. Należy pamiętać, że szczepionka powinna być wykonana w pozycji siedzącej.
4. Jakie są przeciwwskazania?
Takie same jak w przypadku innych dostępnych szczepionek np. nadwrażliwość na substancje zawarte w szczepionce. Szczepienie powinno być przełożone na okres po zakończeniu ciąży. Nie znamy wskazań dotyczących mam karmiących piersią. Nie powinno się również szczepić w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych.
5. Jak można kupić, gdzie można się zaszczepić, ile kosztuje i czy jest refundowana?
Każdy gabinet ginekologiczny powinien mieć możliwość zaszczepienia pacjentki szczepionką przeciwko onkogennym typom wirusa HPV. Szczepionki również dostępne są w punktach szczepień lub po wypisaniu recepty do nabycia w aptece. W Polsce szczepienie to nie jest refundowane, cena oscyluje wokół 500 zł za dawkę. Pełne szczepienie składa się z 3 dawek podawanych w schemacie 0, 1, 6 miesięcy lub 0, 2, 6 miesięcy (w zależności od szczepionki).
6. Jeżeli jestem już zakażona wirusem HPV to czy jest sens się szczepić?
Zdecydowanie tak. Mimo, że szczepionka nie wpłynie bezpośrednio na istniejące zakażenia, to z całą pewnością uchroni kobietę przed kolejnym zakażeniem w przyszłości. Kobieta może ulegać zakażeniom wielokrotnie w ciągu swojego życia, ponieważ te wcześniej przebyte nie dają odporności przed kolejnymi.
7. Czy mimo zaszczepiania muszę nadal wykonywać cytologię?
Tylko i wyłącznie połączenie tych dwóch metod czyli cytologii i szczepienia daję najlepszą ochronę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Należy pamiętać, iż szczepionka zabezpiecza aż i jedynie przed dwoma typami onkogennych wirusów HPV, które powodują około 70% wszystkich RSM.