Podczas konferencji inaugurującej VI. odsłonę Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej “Diagnostyka jajnika” Agencja badawcza IQS przedstawiła „Raport z badania na temat świadomości profilaktyki chorób ginekologicznych’’, który potwierdza, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na zachowania profilaktyczne Polek, a szczególnie trudnym momentem był lockdown.

„Ponad połowa kobiet (58%) twierdzi, że miały problemy z dostępem do opieki medycznej lub realizacją badań profilaktycznych. Natomiast średnio co czwarta wskazała również na inne problemy: wielu paniom terminy wizyt u lekarza po prostu przepadły (26%), innym nie udało się umówić na wizytę do innego specjalisty (25%) lub też nie udało się umówić na wizytę do ginekologa (22%). – przytacza alarmujące dane Marta Rybicka – Business Unit Director Agencji badawczej IQS.

 

<POWIĘKSZ OBRAZ>

 

Powody braku profilaktyki
Jak wynika z badań IQS 65% kobiet unika badań profilaktycznych, ponieważ boi się, że zostanie wykryta u nich choroba. Istotnym problemem jest to, że spory odsetek kobiet uważa, że nie stać ich na prywatnego lekarza (49%), a jednocześnie na wizytę, szczególnie w ramach NFZ, czeka się zbyt długo (38%).

<POWIĘKSZ OBRAZ>

 

Świadomość genów BRCA
Agencja IQS informuje, że co ósma kobieta słyszała o istnieniu genów BRACA i wskazuje, ze są one odpowiedzialne za raka jajnika i raka piersi. Jednak w dalszym ciągu co piata z tych pań, które o słyszały o genach BRCA1 i BRCA2 nie wie, co to są za geny i za co odpowiadają.

<POWIĘKSZ OBRAZ>

 

Objawy raka jajnika
Biorąc pod uwagę wyniki badań IQS z poprzednich lat, świadomość Polek na temat objawów raka jajnika (m.in.: bóle brzucha, bóle w podbrzuszu, objawy ze strony układu pokarmowego, czy uczucie nagłego parcia na mocz) maleje. Na taki wynik wpływ może mieć wiele czynników, niekoniecznie obniżenie stanu wiedzy na temat raka jajnika. Rok 2020 to czas, kiedy wszyscy skoncentrowali się na sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i inne rzeczy zostały odłożone “na później”.

<POWIĘKSZ OBRAZ>

 

Reakcje lekarzy na specyficzne objawy raka jajnika
Symptomy raka jajnika kobiety mylą z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, więc wydaje im się, że to nic niepokojącego. Nierzadko też lekarze pierwszego kontaktu słysząc o bólach brzucha, uczuciu ciężkości w jamie brzusznej, czy wzdęciach – przepisują leki na niestrawność i nie zalecają
szczegółowej diagnostyki ginekologicznej. Tymczasem pierwsza diagnoza i od razu skierowanie na USG transwaginalne pozwala na wczesne wykrycie „cichego zabójcy” i daje szansę na wydłużenie życia pacjentki.

<POWIĘKSZ OBRAZ >