Jajnik to płciowy gruczoł żeński, w którym powstają i są magazynowane komórki jajowe, czyli żeńskie komórki rozrodcze. Ale to nie jedyna funkcja narządu. Jest on również odpowiedzialny za wytwarzanie hormonu, związanego z cyklem rozwojowym komórki jajowej.

Jajniki są ulokowane przy bocznej ścianie miednicy mniejszej, w tak zwanym dołku jajnikowym, po obu stronach macicy. Mają kształt owalny. Zwisają do wnętrza jamy otrzewnej, zawieszone na krezce jajnika, w której znajdują się naczynia krwionośne i chłonne. Natomiast górny koniec narządu skierowany jest w stronę jajowodu.

Zrąb jajnika stanowi tkanka łączna, a jego komórki tworzą na powierzchni warstwę, nazywaną osłonką białą. U dorosłych kobiet pod powierzchnią narządu znajdują się mieszki jajnikowe pierwotne i mieszki jajnikowe pęcherzykowate. Te drugie zawierają dojrzewające komórki jajowe. W czasie owulacji jeden z nich pęka i uwalnia swoją zawartość do jamy otrzewnej. W okresie płodności jajniki swoim najdłuższym wymiarem nie przekraczają 3,5 centymetrów.

Źródło – www.rakjajnika.pl