3 lutego 2018 roku, po raz dziewiąty, wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna „Piękna, bo Zdrowa”, organizowana przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości. Kampania powstała po to, aby szerzyć rolę profilaktyki raka szyjki macicy i uświadomić kobietom, jak ważne dla nich są regularne badania ginekologiczne. Samo badanie cytologiczne trwa dosłownie chwilę, jest bezbolesne, nieinwazyjne, a skoro dbamy o siebie „na zewnątrz” i chcemy być piękne, to tak samo powinnyśmy pamiętać o swoim zdrowiu i o tym, żeby raz do roku wykonać cytologię, która wcześnie wykryta może uratować nam życie.

W tegoroczną odsłonę kampanii zaangażowały się znane Panie: Kasia Cerekwicka, Agnieszka Więdłocha, Olga Borys, Julia Wieniawa, Nicole Sochacki-Wójcicka (@mamaginekolog), a także Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. 

Tegoroczne hasło kampanii „Weź się zbadaj!” ma na celu uświadomienie kobietom, że to przecież takie logiczne! „To ważna kampania i temat, o którym zbyt mało się mówi. Badanie jest szybkie, proste i bezbolesne. Pobiera się wymaz i już. Uważam, że trzeba głośno mówić, że rak to nie wyrok. Wyrokiem jest zbyt późne jego wykrycie. Niestety, w Polsce ciągle zbyt wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy… A warto żyć dla najbliższych!” – mówi Agnieszka Więdłocha, jedna z ambasadorek tegorocznej edycji kampanii „Piękna, bo Zdrowa”.

Termin rozpoczęcia kampanii jest wcale nieprzypadkowy, ponieważ tydzień wcześniej tj. w dniach 22-28 stycznia 2018 odbywają się obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week). Warto wspomnieć, że Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości w 2010 r. jako pierwsza przeprowadziła edukacyjną kampanię społeczną w ramach tego tygodnia.

W czasie weekendu inauguracyjnego priorytetowym celem dla Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości było zachęcenie kobiet do wykonania bezpłatnej cytologii (ufundowanej przez POLMED S.A.) w specjalnie podstawionym w tym celu cytobusie, który znajdował się pod Pałacem Kultury i Nauki przed kinem Kinoteka. Wszystkie Panie mogły również wykonać testy na badania genetyczne wirusa HPV (ufundowane przez Centrum Badań DNA) oraz skorzystać z darmowych porad wizażystek w mobilnym salonie piękności firmy Inglot. Równocześnie warszawska Kinoteka wraz z Kwiatem Kobiecości zaprosiła kobiety do wyjątkowego miejsca, jakim był „Zakątek Kobiet” ze stanowiskami specjalistów, którzy służyli wszystkim odwiedzającym radą w zakresie profilaktyki zdrowotnej, medycznej, ginekologii estetycznej oraz informacjami na temat odpowiedniego żywienia w chorobie nowotworowej. Oprócz tego przed każdym seansem filmowym został wyemitowany spot kampanii, który przygotowany był przez agencję kreatywną Advalue oraz Warszawską Szkołę Reklamy i Slow Art. Zwieńczeniem pierwszego dnia inauguracji było podświetlenie na czerwono Pałacu Kultury i Nauki. Ten akcent miał zwrócić uwagę na wciąż istniejący problem raka szyjki macicy w naszym kraju.

Więcej informacji:
www.cytologiczne.pl, www.kwiatkobiecosci.pl, http://www.facebok.com/kwiatkobiecosci

KLIKNIJ I ZOBACZ FILM