Ponad 100 uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych wzięło udział w spotkaniu edukacyjnym pod hasłem „Młoda i Zdrowa”. Zorganizowała je ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości i z przyjemnością przyjęła zaproszenie dyrekcji szkoły.

Spotkanie poprowadziła założycielka organizacji Ida Karpińska, założycielka organizacji oraz położna Agata Gontarek.

Polskie statystyki nowotworu szyjki macicy, w porównaniu z innymi krajami Europejskimi, w dalszym ciągu są zatrważające. Każdego dnia 8 kobiet dowiaduje się o chorobie, z czego połowa umiera. Tylko regularna profilaktyka już od najmłodszych lat i uświadomienie zagrożeń może poprawić tak przerażające dane. Wie o tym Ida Karpińska, której regularna cytologia uratowała życie, dlatego dziewczęta z ogromnym zainteresowanie wsłuchiwały się w historię Idy. Widoczne było wzruszenie i łzy na twarzach młodej widowni.

Program „Młoda i Zdrowa” powstał, by zbudować świadomość na temat konieczności profilaktyki ginekologicznej i wykształcić nawyk regularnych wizyt ginekologicznych już w młodym wieku. Podczas spotkania dziewczęta obejrzały film o trzech młodych kobietach, które wygrały walkę z nowotworem, poznały historię Idy. Położna wytłumaczyła aspekt medyczny i opowiedziała o wirusie HPV, badaniach ginekologicznych i poprawnej cytologii. Na zakończenie odbyło się również losowanie upominków od marki Bella, która już od lat jest Partnerem akcji „Młoda i Zdrowa”, dzięki któremu organizacja może odwiedzać dziewczęta w szkołach w całej Polsce.