O nas

Kim jesteśmy?

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest inicjatywą Idy Karpińskiej i kobiet, które tak jak ona walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy.

Postanowiły powołać ją do życia, ponieważ statystyki zachorowań na RSM w Polsce były i są przerażające. Na własnej skórze odczuły, czego potrzebuje kobieta, która dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.

Stworzyły organizację, która towarzyszy kobietom w tych trudnych chwilach, która wspiera i pomaga – dodaje otuchy.

W 2020 r. w drogę wyruszył BadaBus – profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”. Powstał on z potrzeby serca, w odpowiedzi na problem zachorowalności i umieralności na nowotwory narządów rodnych. Daje on dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Umożliwia szybką diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty. Więcej na www.cytobus.pl

Początek naszej organizacji

Wszystko się zaczęło, gdy Ida – prezes i założycielka Kwiatu Kobiecości – dowiedziała się, że choruje na RSM…. W 2003 roku wygrała walkę z rakiem szyjki macicy, 3 lata później powołała do życia Kwiat Kobiecości, ponieważ sama doświadczyła braku informacji i lęku o własne życie.

Dzisiaj Organizacja ma swoje kwiatowe emisariuszki w całej Polsce, prowadzi wiele akcji edukacyjnych oraz kampanii społecznych.

“Żyje, ponieważ regularnie, co roku, wykonywałam cytologię – taki mały prezent życia. Kwiat Kobiecości to najbardziej pozytywny skutek uboczny mojej choroby.’’ – mówi Ida i z uśmiechem dodaje ,,Niezmiernie się cieszę, że tak wiele kobiet z całej Polski dołączyło do mnie by pomóc w nagłośnieniu problemu, jakim jest RSM w naszym kraju. Dzięki właśnie tym kobietom Kwiat Kobiecości mógł powstać i zacząć działać na taką skalę!”

Cel i misja organizacji

Organizacja stawia przede wszystkim na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia, nie tylko samych kobiet, ale również i mężczyzn. Wczesne wykrycie RSM daje 100% gwarancję wyleczenia. Profilaktyka ponad wszystko! Chce przełamać tabu, jakim jest mówienie o chorobach nowotworowych narządów rodnych kobiet. Dąży do tego, aby jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z rakiem. Każda kolejna kobieta, która dzięki działaniom fundacji pójdzie do ginekologa, wykona cytologię i USG dopochwowe, będzie wielkim sukcesem.

Kwiat Kobiecości tworzą również wszyscy zaangażowani w nagłośnienie problemu ludzie o wielkim sercu oraz wiele instytucji, które wspierają nasze działania. Zgłaszają się do nas kobiety, które chcą pomagać – prawniczki, nauczycielki, przedstawicielki wolnych zawodów, kobiety biznesu, studentki, lekarki, matki, żony i córki. Niektórym nieobcy jest ból i cierpienie, związane z chorobą, ale wszystkie mają w sobie siłę, ciepło i chęć niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

,,Zainicjowałyśmy i co roku organizujemy obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce. Wspieramy program Mam Haka na Raka i wiele innych przedsięwzięć. Chcemy zmienić statystyki, które przerażają wszystkich. Polska nadal jest w ogonie krajów, które aktywnie walczą z rakiem szyjki macicy, – co roku ponad 2 tysiące kobiet słyszy diagnozę „Ma Pani raka szyjki macicy”. Jest to 5 kobiet dziennie. Ponad połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór wykryto zbyt późno! Nadal bardzo niewiele kobiet wie, że za raka szyjki macicy w blisko 100% odpowiedzialny jest wirus HPV, a nie, jak większość uważa – uwarunkowania genetyczne. RSM można uniknąć, z RSM można wygrać! Badania cytologiczne ratują życie i do tego przekonujemy każdą Polkę!’’

Anna Jarczewska

Anna Jarczewska, wiceprezes Kwiatu Kobiecości.

Rozpoczynamy walkę z rakiem jajnika

Od 2012 roku Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości poszerzyła swoją działalność o zagadnienia związane z rakiem jajnika – nazywanym „cichym zabójcą.” Co roku diagnozuje się tę chorobę u ponad 3500 kobiet, z czego aż 2500 umiera. Trudno go wykryć, trudno mu przeciwdziałać, jednak nie ma nic gorszego, niż bezczynność. Dlatego nawołujemy kobiety w każdym wieku, żeby oprócz cytologii pamiętały też o dopochwowym USG, dzięki któremu można wykryć zmiany na jajnikach. A kobiety mające obciążenie genetyczne w rodzinie tzn. ich mama lub babcia zmagała się z rakiem jajnika lub rakiem piersi, powinny zdecydować się na wykonanie testu pod kątem mutacji genu BRCA1 lub zbadać poziom markerów nowotworowych CA125 i HE4 nazywanym testem ROMA.

,,Mamy głowy pełne pomysłów i jesteśmy pełne entuzjazmu! Wierzymy, że żadna kobieta nie musi umierać z powodu raka szyjki macicy czy innych chorób ginekologiczno – onkologicznych. Nasz sukces oraz nasze przeżycia mogą pomóc Tobie lub bliskim Ci kobietom. Pomóż nam pomagać innym!’’ – powiedziała Ida Karpińska.

Kobiety związane z Kwiatem Kobiecości chcą by inne kobiety zaczęły dbać o siebie, by zrozumiały, że badania cytologiczne mogą uratować im życie. Tak, jak im uratowały.

,,Każdego dnia na raka szyjki macicy umiera pięć Polek. Jesteśmy po to, by walczyć o każdą z nich!’ – mówi jeden z Kwiatków.

Co oznacza symbol Kwiat Kobiecości?

Jak można tłumaczyć to najprościej?

Jest to kwiat, który rośnie na całym świecie i w każdej kobiecie go znajdziecie

Każda kobieta to wie, bo rośnie wewnątrz jej ciała, dlatego jest taka wspaniała

Ma kolor biały, żółty, czarny i czerwony i tylko dla kobiety jest stworzony

Jest piękny, bo jest symbolem przyszłej matki

Jest on piękny i wspaniały i jest symbolem kobiecej chwały.

Wielu kobietom Go odebrano, nie jedna kobieta go utraciła,

Ale jest w nich wielka siła, aby inny kwiat wyhodować i dzięki sobie normalnie

funkcjonować.

Wiersz autorstwa Katarzyny Kropidłowskiej