Rak szyjki macicy to choroba, która odpowiednio wcześnie wykryta jest wyleczalna. Mimo wszystko tak wiele kobiet umiera z jej powodu.

Walka z tą chorobą opierała się dotychczas na profilaktyce wtórnej. Obejmowała ona indywidualne badania cytologiczne, programy badań przesiewowych oraz wsparcie edukacyjne w zakresie zdrowia. Mimo, że regularne badania cytologiczne wykrywają zmiany w komórkach szyjki macicy, to nie zapobiegają zakażeniu powszechnie występującym wirusem HPV, który jest niezbędną przyczyną raka szyjki macicy.

Dzisiaj kobiety mają długo oczekiwane narzędzie do walki z tą chorobą – szczepienie przeciw wirusowi HPV. Jest to profilaktyka pierwotna. Dzięki szczepieniu układ odpornościowy kobiety jest stymulowany do wytwarzania odpowiednio wysokich poziomów przeciwciał, które chronią przed zakażeniem onkogennym wirusem HPV. Dodatkowo, szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed rakiem szyjki macicy.

  • Optymalna profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie badania cytologicznego
    ze szczepieniem przeciwko wirusowi HPV.

Szczepienia na świecie

Kolejne kraje wprowadzają powszechne szczepienia, aby chronić dziewczęta przed rakiem szyjki macicy. Niestety Polska nadal do nich się nie zalicza.

Kraje finansujące szczepienia przeciw wirusowi HPV ze środków publicznych

 

Wykaz krajów, w których wydano decyzje w sprawie finansowania szczepień przeciw wirusowi HPV ze środków publicznych

Szczepienia w Polsce

Polki, w porównaniu z innymi Europejkami, mogą na razie liczyć tylko na zasobność własnego portfela lub inicjatywy samorządów lokalnych i fundacji. Samorządy oczekują  wsparcia programu profilaktyki ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ, niestety bezskutecznie. Na szczęście coraz więcej z nich w trosce o zdrowie swoich mieszkanek podejmuje decyzje o finansowaniu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy dla dziewczynek. W wielu powiatach odbyły się już programy pilotażowe, dzięki którym szczepieniom poddano wybraną grupę dziewcząt. Przy założeniu, że nie zabraknie środków na finansowanie, programy te mają być kontynuowane w kolejnych latach.

 

 

Samorządy w Polsce nie czekają na rozwiązania centralne
Miejscowości prowadzące program szczepień przeciw wirusowi HPV

Miejscowości prowadzące program szczepień przeciw wirusowi HPV w Polsce.

Zaangażowanie samorządów lokalnych w profilaktykę raka szyjki macicy, daje szansę na zmniejszenie zachorowalności na ten nowotwór. Samorządy lokalne mają możliwość ulokowania środków publicznych
w profilaktykę zdrowia a ponadto znają specyfikę społeczno-kulturową regionu i na stałe współpracują z lokalnymi autorytetami w dziedzinie zdrowia, co znacznie ułatwia wprowadzenie programu profilaktyki. Promocja i ochrona zdrowia jest jednym z wielu zadań samorządów.

Ważne jest aby pamiętać, że taniej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. 

Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP) rekomenduje szczepienia przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienie to powinno być finansowane przez państwo, przynajmniej w grupach wysokiego ryzyka. Za darmo trzeba by zaszczepić wszystkie dziewczynki, które przeszły chorobę nowotworową – informuje Gazeta Prawna. Ponadto, w opinii Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego szczepienie przeciwko wirusowi HPV powinno się znaleźć w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci.