Poniżej najczęściej zadawane pytania dotyczące raka szyjki macicy.
1. Czy każda kobieta jest narażona na raka szyjki macicy (RSM)?
Każda kobieta współżyjąca seksualnie bez względu na wiek, status społeczny czy ekonomiczny jest narażona na zakażenie wirusem HPV wywołującym RSM. Niski status socjo-ekonomiczny i wczesny wiek inicjacji seksualnej to czynniki zwiększające ryzyko raka szyjki macicy. Zagrożone są również kobiety, które nie mają pełnych stosunków: wirusem tym można zakazić się podczas pettingu, neckingu, czy stosunku oralnego.
2. Jakie są czynniki ryzyka występowania RSM?
Koniecznym warunkiem wystąpienia RSM jest zakażenie wirusem HPV. Dodatkowe czynniki ryzyka to: obniżona odporność immunologiczna, palenie papierosów, nieużywanie prezerwatyw, kontakty seksualne z wieloma partnerami, młody wiek rozpoczęcia współżycia. Należy jednak pamiętać, że także kobiety niepalące, mające jednego partnera, które nie rozpoczęły wcześnie współżycia są zagrożone! Jesteś kobietą więc jesteś zagrożona.
3. Czy RSM jest dziedziczny?
Rak szyjki macicy w 99,7% przypadków spowodowany jest przetrwałym zakażeniem typami onkogennymi wirusa HPV. Na pojawienie się RSM nie mają wpływu czynniki genetyczne.
4. Jak można się ochronić przed RSM?
Najważniejsze aby zdobyć wiedzę na temat tej choroby i jej przyczyn. W tej chwili najskuteczniejszą profilaktyką RSM jest połączenie regularnie wykonywanej cytologii ze szczepieniem przeciwko onkogennym typom wirusa HPV. Istotne jest eliminowanie czynników ryzyka infekcji HPV.