Najczęściej zadawane pytania dotyczące wirusa HPV.
1. W jaki sposób można się zakazić wirusem HPV?
Wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można zakazić się w trakcie stosunku seksualnego, podczas kontaktu intymnego ze skórą partnera, podczas stosunku oralnego, pettingu, neckingu. Zaleca się zachowanie ostrożności w publicznych toaletach, solariach, basenach, publicznych miejscach, w których korzystamy z ręczników itp.
2. Jak można się ochronić przed zakażeniem?
Nie ma 100% ochrony przed zakażeniem wszystkimi typami wirusa HPV. Trzeba dbać o odporność organizmu, o higienę codziennego życia np.; niepalenie papierosów, odpowiednia dieta. Teraz kobiety mogą zaszczepić się przeciwko najczęściej występującym typom wirusa HPV 16 i 18 powodującym około 70% RSM.
3. Czy prezerwatywy chronią przed zakażeniem HPV?
Nie, prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV, zakazić się również można poprzez intymny kontakt ze skórą partnera. Ważne jest i należy pamiętać, że prezerwatywa chroni przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
4. Czy problem HPV dotyczy także mężczyzn?
Mężczyźni mogą ulec zakażeniu wirusem HPV (kłykciny), stać się jego nosicielami, w niektórych przepadkach może nawet dojść u nich do zmian przednowotworowych i nowotworowych. Coraz częściej mówi się również o tym, że wirus HPV może wywoływać raka odbytu, płuc a nawet krtani.