Rak jajnika
Profilaktyka
Szczepienie przeciw HPV – darmowe i ogólnodostępne od 2021 r.
Najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennym typem wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Zidentyfikowano 200 typów HPV chorobotwórczych, wśród których typ 16 i18 należą do grupy o wysokim ryzyku onkogennym i odpowiadają za rozwój raka szyjki...
Test p16/Ki-67 – jak to działa?
Przełom w profilaktyce raka szyjki macicy.
Nowa metoda pomocna w wykrywaniu raka szyjki macicy – test p16/ki-67
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy oraz stanów przedrakowych jest, jak dotąd, najskuteczniejszą strategią walki z tym nowotworem. Regularne wykonywanie badań cytologicznych przynosi doskonałe rezultaty, ale w przypadkach, gdy wynik badania jest nieczytelny lub...
Choroba
Wpływ cytostatyków na narządy
Metabolity niektórych leków stosowanych przy chemioterapii (na przykład cyklofosfamid, ifosfamid) mogą działać drażniąco na pęcherz moczowy. Inne na przykład cisplastyna i metotreksat mogą być powodem czasowego lub trwałego upośledzenia funkcji nerek.
Wpływ cytostatyków na narządy płciowe
Chemioterapia może wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie układu płciowego.
Biegunka, zaparcia
Niekiedy w wyniku przyjmowania cytostatyków może wystąpić uszkodzenie komórek nabłonka jelitowego, co uniemożliwia prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych i wody. Degradacja tych komórek jest przyczyną wystąpienia biegunek. Należy również pamiętać, że w trakcie chemioterapii, przy obniżonej odporności, mogą wystąpić biegunki o charakterze infekcyjnym.
Leczenie
Program operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci
Jeden z członków Polskiej Federacji Szpitali, Szpital na Klinach w Krakowie rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. W ramach projektu wykonamy 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy.
Leczenie raka szyjki macicy
Podstawowe informacje dotyczące leczenia raka szyjki macicy.
Nudności i wymioty
Nudności i wymioty są najczęstszymi skutkami ubocznymi chemioterapii. Powstają w wyniku pośredniego lub bezpośredniego podrażnienia części centralnego układu nerwowego, w wyniku czego ulega pobudzeniu ośrodek wymiotny w mózgu.
Powinnaś wiedzieć
Atrofia i suchość pochwy – jak sobie z nimi radzić?
Szukając informacji o suchości pochwy, wielokrotnie pojawia się stwierdzenie, że to główna dolegliwość kobiet po menopauzie. Szacuje się, że nawet 61,5% kobiet w tym okresie cierpi na jej uciążliwe objawy, dlatego są główną grupą, do której kierowane są zalecenia....
HPV a rozwój raka szyjki macicy
Co roku 3,2 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. W wielu przypadkach za jego rozwój odpowiada wirus HPV, którego wykrycie na bardzo wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi choroby.
Dbając o siebie – dbasz o rodzinę
Cytologia pozwala na wykrycie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Im wcześniej wykryta patologia tym zakres ewentualnych działań operacyjnych staje się bardziej oszczędzający.